2016-09-06 BASTĖJOS ISTORIJA

2016-09-06 BASTĖJOS ISTORIJA

" Rugsėjo 02 dd. VIMS mokyklos 9-11 klasių mokiniai  su klasių vadovėmis Daiva ir Tatjana vyko į Vilniaus gynybinės sienos bastėją, Tai Vilniaus gynybinės sistemos dalis, neretai dar vadinama „barbakanu“.

Ekskursijos metu  mokiniai susipažino su Bastėjos istorija, sužinojo, kad Bastėja – originalios konstrukcijos Renesanso epochos gynybinės architektūros statinys. Jį sudaro bokštas, įrengtas miesto gynybinėje sienoje, požeminės patrankų patalpos ir jas jungiantis koridorius, virstantis 48 metrų ilgio tuneliu. Šis statinys smarkiai nukentėjo per XVII a. vidurio karus su Maskva. Pirmojo ir Antrojo pasaulinių karų metu čia buvo įkurti vokiečių kariuomenės ginklų sandėliai. Nuo Bastėjos terasos atsiveria puikus vaizdas į Vilniaus senamiestį.

Taip pat gidė papasakojo 1503 m. rugsėjo 6 d. Lietuvos didžiojo kunigaikščio Aleksandro įsakymu Vilniaus miestelėnų lėšomis buvo pradėta statyti gynybinė siena, apjuosusi visą miestą. Ji sudarė uždarą žiedą, kuris buvo beveik pustrečio kilometro ilgio. XVIII a. pabaigoje bastėjos teritorija buvo paversta miesto šiukšlynu, grioviai ir mūrai užpilti. Iš bastėjos buvo telikusios legendos apie ten gyvenantį baziliską ir požeminį tunelį, jungiantį Vilniaus ir Trakų pilis. Atnaujintoje ekspozicijoje galima iš arti susipažinti su šiuo architektūros paminklu, pristatoma Vilniaus gynybinės sienos istorija ir to meto ginkluote.

Visus ypatingai  sužavėjo muziejaus ekspozicijos, požemiai ir  Vilniaus senamiesčio panorama.