Elgesio ugdymo sistema: pagalbinė priemonė koreguoti netinkamą vaikų elgesį

Elgesio ugdymo sistema: pagalbinė priemonė koreguoti netinkamą vaikų elgesį

Neretai tėvai susiduria su vaikų nepaklusnumu, prieštaravimais, pykčio priepuoliais, mušimusi, kandžiojimu, griuvimu ant grindų, nuolatiniu savo elgesio ribų tikrinimu ir panašiai. Ilgainiui toks vaiko elgesys perauga į nuolatinį nepaklusnumą, taisyklių nepaisymą bei kelia tėvams didžiulį galvos skausmą. Dalis tokių vaikų išties turi rimtų problemų (pvz. hiperaktyvumas, dėmesio sutrikimai), tačiau dalis jų - tik elgesio sunkumų, kurie yra koreguojami.
 
Vaikams reikalingas režimas, aiškus ribų ir taisyklių nustatymas. Amerikiečių mokslininkai yra įrodę, kad vaikams, kurių namuose buvo sukurta tam tikra sistema, ne tik labiau sekasi gyvenime, bet ir jų ryšys su tėvais yra glaudesnis. Kai vaikui nurodomos elementarios taisyklės ir vyksta nuolatinė taisyklių vykdymo priežiūra, lieka mažai vietos nerimui ir vaikas auga saugesnėje aplinkoje. O tai kas vaikystėje yra taisyklės, paauglystėje tampa ribomis, normomis.
 
Elgesio ugdymo sistema – tai lentelė, kurioje surašytos vaiko pareigos, draudžiamas elgesys, dienos ir savaitės sėkmingumo vertinimo kriterijai ir privilegijos, kurias vaikas gali „užsidirbti“ tinkamu elgesiu. Prieš pradėdami taikyti elgesio ugdymo sistemą, pasistenkite lentelę sudaryti kuo paprasčiau ir tiksliau. Jei paliksite nors truputį vietos neaiškumams, vaikai galės nepaisyti taisyklių, jas keisti, kaip panorėję. Geriau, kad būtų viskas iki smulkmenų aišku, ką ir kaip vaikas turi padaryti.
 
Į sąrašą svarbu įtraukti pačius svarbiausius reikalavimus, kasdieninius, neišvengiamus įsipareigojimus. Atkreipkite dėmesį, jog pradinukų užduotys turėtų būti labiau susijusios su tvarka ir higiena, o paauglių - su namų ruoša: miegamųjų, virtuvės, vonios tvarkymu. Elgesio ugdymas gali būti veiksmingiausias, humaniškiausias ir paprasčiausias būdas, padėsiantis jums pakeisti vaikų netinkamą elgesį ir požiūrį.
 
Kai už tinkamą elgesį vaikas kasdien skatinamas, o už netinkamą - malonumai atimami, tinkamas elgesys dažnėja, o netinkamas retėja. Pamažu tinkamas elgesys tampa įpročiu.  

Taigi, pagrindinės elgesio ugdymo taikymo taisyklės:

·         Turime tvirtai ir konkrečiai nuspręsti, kokį vaiko elgesį norime koreguoti.
·         Turime paimti popieriaus lapą, nusibraižyti lentelę (savaitės dienos ir užduotys, 7x2-3).
·         Priklausomai nuo vaiko amžiaus, tikslus galime užrašyti arba nupiešti (vaikams iki 6 m.)
·         Užduotis - tikslus turite tinkamai paaiškinti savo vaikui ir kartu nuspręsti, kaip jos bus įgyvendinamos.
·         Susitarti su vaiku, koks bus apdovanojimas už pasiektus rezultatus (tai gali būti nuo saldainio iki kišenpinigių, dviračio ir pan.).
·         Lentelę pakabinti matomoje vietoje.
·       Lentelėje kasdien žymėti, kaip vaikui sekasi keisti savo elgesį (simbolius galite sugalvoti savo). Be to reikėtų susitarti, ar dėl netinkamo elgesio dar duosite vieną-du perspėjimus ar iškart žymėsite netinkamą elgesį.
·       Suteikite vilties vaikui. Po nesėkmingos dienos priminkite vaikui, kad rytoj prasidės nauja diena, jis galės labiau pasistengti ir savo tinkamu elgesiu užsidirbti malonumus.
·         Taikykite sistemą visose vaiko aplinkose: namuose, mokykloje, pas senelius.
·         Būkite pastovūs. Nuosekliai kasdien laikykitės sistemos.
·         Taikykite sistemą pakankamai ilgai, kad elgesio reikalavimas vaikui taptų įpročiu.
·        Atlaikykite atkryčius. Tikėtina, kad po kelių savaičių sistemos taikymo vaikui pabos stengtis ir jis bandys išvengti lentelių, sakydamas, kad jam vienodai „visos privilegijos“, kad jam „nieko nereikia“, gali keletą dienų elgtis ypač prastai. Nenuleiskite rankų nepasiduokite spaudimui, toliau taikykite sistemą ir neteikite jokių privilegijų.
·      Vis peržiūrėkite sistemą: išbraukite pasitaisiusius dalykus, įtraukite naujas atsakomybes, kurias norite įdiegti vaikui, atnaujinkite paskatinimus, kad jie vaikui nepabostų ir vis atrodytų patrauklūs.
 
Pradėkite savo ugdymo sistemą nuo tų dalykų, kuriuos nuolat kartojate. Kasdienes pareigas surašykite vertikaliai, kad jums būtų patogu kasdien žymėti, kaip darbas atliktas. Jei darbas atliktas teisingai, laiku ir be triukšmo, lentelėje prie užduoties rašykite sutartinį ženklą (pvz., „+“).Jei darbas atliktasblogai, ne laiku ir ne geranoriškai, rašykite kitą sutartinį ženklą (pvz., „X“ ).
 

  SAVAITĖS DIENOS
KASDIENĖS PAREIGOS P A T K Pn Š S
Laiku keltis + X + +      
Pasikloti lovą (per 5 minutes) + + + X      
Išsivalyti dantis, nusiprausti, susišukuoti + + + +      
Laiku ir nedejuojant išeiti į mokyklą. + X + +      
Sudėlioti daiktus į vietas (per 10 min.) + + + +      
Iš lauko grįžti iki 18 val. + X X +      
Pasiruošti kitai dienai drabužius. + X + +      
Geranoriškai paruošti visus namų darbus. + X + +      
BLOGI TAŠKAI  
Nedarymas kaip liepta              
Rėkimas ant vyresniųjų V            
Nemandagus kalbėjimas su suaugusiais   V          
Necenzūrinių žodžių vartojimas   V          
Melavimas   V          
Daiktų gadinimas     V        
Mušimas              
DIENOS ĮVERTINIMAS J L J J      

 
Kokius skirti apdovanojimus kasdien ir po savaitės, aptarkite kartu su vaiku savaitgalį. Jūsų vaikas yra geriausias idėjų šaltinis, nes kiekvienam patinka skirtingi dalykai. Paprastai mažesnieji džiaugiasi iškylomis su vaišėmis, prizais (visokiais mažmožiais), lipdukais ir galimybe žiūrėti TV ar žaisti kompiuterinius žaidimus. Vyresnieji labiau vertina įvairius skanėstus, galimybę žiūrėti TV, ilgai vakaroti ir kalbėtis su draugais, juos kviestis į svečius ar būti pas juos. Apdovanojimams tinka viskas, kas džiugina jūsų vaiką, o ne tai, kas, jūsų manymu, būtų jam naudinga.Savaitės apdovanojimai skiriami pasibaigus penkioms darbo dienoms ir tik tuomet, kai jos visos įvertintos „gera diena“.

Elgesio teori­jos teigia, kad palaikomas, skatinamas elgesys ateityje linkęs kartotis, o ignoruojamas – silpnėti ir išnykti. Reikėtų stengtis kiek įmanoma neakcentuoti probleminio vaiko elgesio, bet visokeriopai skatinti pa­geidaujamą, priimtiną elgesį.
 

Parengė socialinė pedagogė Viktorija L.

     
Parengta pagal:
·         R. Žumbakienė.Pagalbininkas nusivylusiems tėvams. Žurnalas „Aš ir psichologija“. Prieiga internete: http://www.asirpsichologija.lt/index.php?pagalbininkas-nusivylusiems tevams&category = 12&id=376
·         Elgesio ugdymo sistema: patarimai tėvams. Vilnius, 2008.